HABERLER & YAZILAR

TOSYA’DA GEZİLECEK YERLER

tosyada gezilecek yerler

DOĞAL GÜZELLİKLER

Bu yazımızda karadenizin batısında, Tosya’da gezilecek yerler sizler için derledik. Karadenizin güzelliklerini yansıtan, doğa ile bütünleşmiş yapısı ve tarihi yerleriyle ön plana çıkan Tosya, Kastamonu’nun küçük ama güzel ilçelerinden birisidir.  Kadınçayırı Tabiat Parkı, Ilgaz Dağı Milli Parkı, Yeşilgöl, Gavur Kayası Kalesi, Çukurhan Göleti, Harman Tepe Höyüğü, İsmail Bey Külliyesi, Dipsiz Göl Tabiat Parkı, Liva Paşa Konağı Etnoğrafya Müzesi, Yakupağa Külliyesi  Tosya’da gezilecek yerlerin başında gelir. Büyük bir tarihe ev sahipliği yapan ama küçük olan bu ilçeye yolunuz düşerse, mutlaka buraları gezmenizi tavsiye ederiz.

KADINÇAYIRI TABİAT PARKI

Çankırı otoyolu üzerinde bulunan Kadınçayırı Tabiat Parkı, 422 hektarlık bir alana sahiptir. Yürüyüş patikaları, piknik alanları, seyir terasları, gözlem evleri, idareci ve ziyaretçi tanıtım merkezi, kamp alanları, doğa aktiviteleri, ve seyir kuleleri, kır kahvesi, çeşmeler, küçük köprüler, oyun alanları, bungalov evler, engelliler için özel alanlar ve wc bulunmaktadır. Yeşilliğin bol olduğu bu tabiat parkı tam bir doğa harikasıdır.

tosya'da gezilecek yerler

ILGAZ DAĞI MİLLİ PARKI

Doğal, kültürel ve rekreasyonel zenginlikleriyle göze çarpan bu park milli park statüsündedir. Kış aylarında snowboard ve kızak yapılabilmesiyle kış sporlarına olanak sağlar. 1088 hektarlık geniş alanıyla bir çok biyolojik çeşitliliğe de ev sahipliği yapmaktadır.

Tosya'da gezilecek yerler

YEŞİLGÖL

Rakımı 1570 metre olan Yeşilgöl, ormanın derinliklerinde gizli bir doğa harikasıdır. Tosya’da gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

Tosya'da gezilecek yerler

ÇUKURHAN GÖLETİ

Bungalov evlerinde bulunduğu geniş bir alana ev sahipliği yapan Çukurhan Göleti, mesire alanlarıyla biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Doğal ve sessizliği ile bir tabiat harikası bu yerde huzuru bulacaksınız.

Tosya'da gezilecek yerler

DİPSİZ GÖL TABİAT PARKI

500 metrekarelik bu küçük göl, bu gölün dip seviyesi volkanik hareketlerin sonucundan dolayı arttığı için dipsiz göl denilmektedir. Ayrıca krater gölü olarakta bilinmektedir. Gölün etrafında mesire alanı piknik alanlar ve kamp alanları bulunmaktadır. Doğanın insanoğluna sunduğu bu eşsiz güzellik Tosya’da gezilecek yerler arasındadır.

Tosya'da gezilecek yerler

Bu yazımızda sizlere, Tosya’nın doğal güzellikerinden bahsettik. Tosya’da gezilecek tarihi yerleri görmek ve incelemek için bir sonraki yazımıza tıklayabilirsiniz. Eşsiz doğa harikalarıyla, huzur kaynağı bu yerleri mutlaka ziyaret etmelisiniz J

TOSYA PİRİNCİ ÜRETİMİ VE ÖZELLİKLERİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

DOĞAL VE ORGANİK ÜRÜNLERİMİZİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

MEŞHUR TOSYA ÜRÜNLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir