HABERLER & YAZILAR

PİRİNCİN TARİHİ, İLK PİRİNÇ NE ZAMAN ÜRETİLDİ?

Pirinç bugün dünyanın yarısına yakın insanı besleyen bir bitkidir. Öyle ki pirincin tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Tüm insanlık tarihi boyunca diğer bütün tahıllardan ya da sebzelerden daha fazla sayıda insanı beslemiş olduğunu da kesin olarak söyleyebiliriz. 

Pirinç tarımı ilk olarak M.Ö 3.000ˊlerde Hindistan’da başlamış olup, daha sonra Batıya doğru yayılmıştır. Avrupa’ya gelişi ortaçağda rastlanır. Türkiye’ye ise 500 yıl önce güneyden girdiği bilinmektedir. 16. yüzyılda pirinç Osmanlı topraklarında lüks bir besin sayılıyormuş çünkü sadece Boyabat, Tosya ve Plovdiv çevresinde çok sınırlı üretildiği için 17. yüzyılın ikinci yarısında Hicaz’da da pirinç tüketimi yaygınlaşmaya başlamış çünkü Hint hükümdarlarının Mekke’ye gönderdikleri pirinç, sadaka olarak dağıtılıyormuş. 

Tropik ve ılıman bölgelerde yaygın olarak tarımı yapılan pirinç, su içinde yetiştirilen tek tahıl bitkisidir. Diğer tahıl Bitkileri su içinde uzun süre yaşayamayıp canlılığını yitirdiği halde, pirinç suda erimiş oksijeni kullanarak gelişir.

TOSYA PİRİNCİ TARİHİ, TOSYA PİRİNCİ NE ZAMANA DAYANIR?

Türkiye’de ilk çeltik tarımının yapıldığı Tosya İlçesi’nde kalitesi bakımından ün yapmış “Tosya Pirinci” üretilmektedir. Pirincin tarihi bakımından Tosya’da çeltik tarımı, Ilgaz dağlarından doğan Devrez çayının oluşturduğu vadi boyunca 1500’lü yıllarda başlanmış olup, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk çeltik işleme fabrikası da 1925 yılında Atatürk tarafından burada kurulmuştur. Yeni çeşitlerin ıslah edilmesi ve başka ekim bölgelerinin ortaya çıkması gibi faktörler geçmişte çeltik yetiştiriciliğiyle anılan Tosya’da birim alan veriminin düşük kalmasına neden olmuştur. Ancak Tosya pirinci Türkiye’nin en lezzetli pirinci olarak tescillenerek kabul edilmektedir. Bu nedenle, bu kültürel mirasın koruma altına alması ve gelecek nesillere taşınmasında coğrafi işaretin alınması büyük katkı sağlayacaktır. Tosya pirinci Türkiye’nin coğrafi değerleri bakımından ülkeye zenginlik katmaktadır.

PİRİNCİN TARİH, ATATÜRK VE PİRİNÇ ÜRETİMİ
ATATÜRK VE PİRİNCİN TARİHİ

Tosya pirincine coğrafi işaret alınmasıyla Tosyalı çiftçinin emeğinin korunmasına, ekim alanının artmasına, tüketicilerin bölgenin kültürü hakkında bilgi sahibi olmasına ve işletmelerin sürdürülebilirliğine olanak sağlanacaktır. Türk Patent ve Marka Kurumu pirinç olarak, Gönen Baldo Pirinci, Karacadağ Pirinci, İpsala Pirinci, Tosya Pirinci, Bolu Kıbrıscık Pirinci, Konuralp Pirinci ve Maraş Sarı Çeltik Pirinci başvuruları bulunmaktadır. Bunlardan İpsala Pirinci ve Tosya Pirinci tescili kabul edilmiş; Gönen Baldo Pirinci başvurusu ise reddedilmiştir.

Atalarımızdan yadigâr kalan bu üretimi 40 yıldır devam ettiren DİŞLİLER PİRİNÇ her geçen gün müşterilerine ve halka eşsiz Tosya Pirincinin sunumunu yapmaktadır.

AYIKLA PİRİNCİN TAŞINI HİKÂYESİ

“Ayıkla pirincin taşını” deyiminin de ilginç bir öyküsü var; Osmanlı tarihine dayanır. Yavuz Sultan Selimin Yemen’i Osmanlı topraklarına katmasından bir süre sonra Yemen’de isyan çıkmış, uzun uğraşılar sonucu Yemen Fatihi Sinan Paşa duruma hâkim olmuş; Yemen bundan sonra 400 yıl Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. Söylentiye göre Sinan Paşa’nın askerleri bir gün çölde konaklamış. Yemek pişirmek üzere hasır torbalar içindeki mısır pirinçlerini yere serdikleri büyük bir çadırın üstüne dökmüş ve taşlarını ayıklamaya başlamışlar.

Bu sırada bir fırtına çıkmış ve rüzgârın savurduğu bir kum bulutu pirinçlerin üstüne inerek, ufak bir tümsek halinde yığılmış. Kumların altında kalan pirinçlere bakakalan yeniçeriler arasından şakacı bir asker, arkadaşlarına “Biz Allah’ın nimetini taşlı diye beğenmiyorduk, bizim gibi günahkâr kullara üç beş taş az bile gelir. Asıl şimdi ayıklayın bakalım pirincin taşını. Ulu tanrımız, Kâbe’ye hücum eden fil sahiplerinin başına ebabil kuşlarından taş yağdırmıştı. Bizim başımıza da daha büyük taş yağdırmadan hemen tövbe edelim” diyerek arkadaşlarını güldürmüş. “Ayıkla pirincin taşını” lafı işte bu hikâyeden doğmuş.

NASIL PİRİNÇ ÜRETİMİ YAPILIR ? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

MEŞHUR TOSYA PİRİNCİ SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ.

KIRMIZI MERCİMEK VE BİLİNMEYEN 10 FAYDASI? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir