HABERLER & YAZILAR

KIRMIZI MERCİMEK VE BİLİNMEYEN 10 FAYDASI!

Kırmızı Mercimek Faydaları

1. Kırmızı mercimek cilde iyi gelir. İçerisindeki antioksidan bileşenler sayesinde yaşlanmayı engeller, ciltteki yara ve aknelere iyi gelir.

2. Zengin lif içeriği Sayesinde tok tutar, kilo kaybına yardımcı olur.

3. Diyabet hastaları için doğru bir besindir. Lif içeriği sayesinde sindirimi kolaylaştırır, kan şekerini düzenler.

4. Lif bakımından oldukça zengin olan bu besin vücudunuzdaki kolesterol seviyesini düzenleyerek kalp sağlığınızı korur.

5.  Kemik ve diş sağlığına iyi gelir. Osteoporoz riskini azaltır.  

6. Her gün düzenli olarak mercimek tüketimi akciğer, bağırsak, göğüs kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.

7. Kırmızı mercimek Protein ve mineral bakımından çok zengindir.

8. Rahat bir hamilelik geçirmenize yardımcı olur.

9. Sindirimi ve hazmı kolaylaştırır.

10. Kabızlığa karşı iyi gelir.

DİŞLİLER PİRİNÇ her geçen gün siz değerli müşterilerine ve yemek şirketlerine organik olarak üretilen kırmızı mercimek satışı ve sunumu yapmaktadır. Kastamonu Tosya’da bulunan Dişliler Pirinç 40 yılı aşkın süredir müşterilerine ‘Tarladan Sofraya’ sloganıyla kırmızı mercimek, yeşil mercimek, sarı mercimek, akçeltik pirinci, kırık pirinç, baldo pirinç, pilavlık bulgur, sarıkılçık pirinci, tosya pirinci, şeker fasulyesi, iri fasulye (dermason), siyez bulguru, tam buğday unu, taşköprü sarımsağı, tosya güneşi, eleküstü dişli baldo, nohut, patlayan mısır, esmer pirinç, dolmalık pirinç, çiçek bamya (kuru), aşurelik buğday, barbunya ürünlerinin yanı sıra bir çok tahıl ve buğday ürünlerinin üretimini ve satışını yapmaktadır.

Kırmızı Mercimek
Mercimeğin Faydaları

KIRMIZI MERCİMEK

Yeşil, sarı, kırmızı ve kahverengi çeşitleri olan mercimeğin en sık kullanılanlarından biri mercimektir. Baklagillerin besin değeri bakımından en zengin olanlarından biri mercimektir. ,

Beyinsel fonksiyonların daha iyi şekilde çalışmasını sağlar ve sinir sistemi hastalıklarının yaşanmasına engel olabilir. Midenin uzun süreyle tok kalmasını sağlayarak tokluk hissi verir. Aşırı yeme, obezite gibi problemlerin önüne geçer. Bu açıdan mercimeğin faydasının ve faydalarının çok fazla olduğunu söylemek mümkündür.

Çeşitlerinin faydaları neredeyse birbirinin aynısıdır, küçük farklılıklar bulunur. Kanada, Hindistan ve Avustralya mercimek üretiminde önde gelen ülkelerdendir; Türkiye, mercimek üretimi açısından önemli bir konumda bulunur. 100 gram kırmızı mercimekteki besin değerleri ise şu şekildedir;

Mercimek Besin Değerleri (100 gr)  
Enerji 350 kcal
Karbonhidrat 63 gr
Yağ 1 gr
Protein 25 gr
Su 8.5 gr

YEŞİL MERCİMEK VE BİLİNMEYEN 10 FAYDASI? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

MERCİMEK KÖFTESİ VE TARİFİ ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLAYINIZ.

MEŞHUR TOSYA PİRİNCİ SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir