HABERLER & YAZILAR

TOSYA SARIKILÇIK PİRİNCİ

Tosya Sarıkılçık Pirinci

Tosya Pirinci olarak bilinen Tosya Sarıkılçık Pirinci, pirinç çeşitleri arasında besin değeri en yüksek pirinçtir. Kastamonu’nun Tosya ilçesinde özel olarak yetiştirilen pirinçler sofraların güzidesi gözüyle bakılıyor.  Ilgaz dağından eriyen karlarla sulanan çeltik tarlaları doğal yollardan zengin besin değerlerine sahip olarak Tosya Sarıkılçık Pirincini ön plana çıkmasını sağlıyor.

Sarıkılçık Pirinci, insan beslenmesinde önemli yeri olan, su içinde çimlenen, kökleri suda erimiş oksijenden yararlanabilen tek tahıl ürünüdür. Bir kültür bitkisi olarak uzun kök, dar yapraklar, birleşik salkımlar ve her birinde sadece tek bir çeltik tanesi bulunan başakçıklardan oluşur.

Tosya pirinci çeşitleri arasında olan ve Tosya pirinci olarak anılan Tosya Sarıkılçık Pirinci dünyada şeker oranı en düşük pirinç unvanına sahiptir.

TOSYA SARIKILÇIK PİRİNCİ NEREDE YETİŞİR?

Sarıkılçık pirinci Kastamonu’nun Tosya ilçesinde yetişir. Özellikle Ilgaz Dağı başta olmak üzere dağlardan eriyen kar sularının pirinçlere yaşam verdiği bilinmektedir. Doğal ve zengin besin değerleriyle Sarıkılçık pirinci ön plana çıkmaktadır.

TOSYA SARIKILÇIK PİRİNCİ NASIL PİŞİRİLİR?

-Pişirilmeden 1 saat önce ılık ve tuzlu bir suda bekletilir. 3-4 defa soğuk su ile yıkanır.

-1’e , 1,5’ ölçü ile tencereye su konur ve suyun kaynamasını beklenir.

-Kaynayan suya pirinç koyulur ve tuz eklenir.

-İlk başta yüksek ateşte pişirilirken pilav suyunu çekmeye yakınken ve pirinç göz göz olmaya başladıktan sonra ateş kısılır ve kısık ateşte pirincin suyu iyice çekmesini beklenir.

-Pilav pişerken başka bir tavada tereyağ kızdırın.

-Pilav suyunu iyice çektikten sonra kızdırılmış tereyağ üzerine dökün. Tahta kaşığın sapıyla yavaşça karıştırın.

-Pilavın üzerine kağıt havlu örterek kapağını kapatın.20 dakika demlenmeye bırakın. Pirinç pilavımız hazır. Afiyet olsun.

TOSYA SARIKILÇIK PİRİNCİ NEREDE SATILIR?

Kastamonu’nun Meşhur Tosya Sarıkılçık Pirinci DİŞLİLER PİRİNÇ’ten alınır. Tosya’da organik olarak üretilen Tosya Sarıkılçık Pirincini, Türkiye’nin her yerine kargoyla gönderim sağlayarak sizleri, sofraların efsane lezzetiyle buluşturuyor. İnternet sitesinden, İnstagram ve Facebook üzerinden iletişim kurabilir siparişlerinizi verebilirsiniz. Hemen sipariş vermek için TIKLAYINIZ.

TOSYA PİRİNCİ ÜRETİMİ VE ÖZELLİKLERİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

DOĞAL VE ORGANİK ÜRÜNLERİMİZİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

MEŞHUR TOSYA ÜRÜNLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir