HABERLER & YAZILAR

MEŞHUR TOSYA ÜRÜNLERİ

meşhur tosya

Meşhur Tosya ürünleriyle ön plana çıkan Tosya, Kastamonu merkezine 100 km uzaklıktadır. 40 bin nüfuslu yerli halkın geçim kaynağı ağaç işleri sanayi, toprak sanayi, yem sanayi, dokumacılık sanayi ve el sanatları gibi değişik sanayi dallarıdır. Nüfus yoğunluğu bakımından tarım ve hayvancılık ön plana çıkmaktadır.

Çeşitliliğin bol olduğu bu topraklarda çeşitli yöresel Tosya ürünü bulunmaktadır. Bu yazımızda Kastamonu’nun en büyük ilçelerinden biri olan Tosya’nın meşhur olan ürünlerini sizler için derledik.

Tosya Pirinci

Sadece Tosya’da üretilen Tosya Pirincinin sarıçeltik, akçeltik, baldo gibi bilinen 97 çeşidi vardır. Devrez vadisi üzerinde yapılan pirinç üretiminin en büyük lezzet kaynağı dağlardan eriyen karlarla sulanmasıdır. Tosya pirinci Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiştir.

meşhur tosya

Taşköprü Sarımsağı

Tıbbi özellik ve fayda açısından en değerli sarımsak Taşköprü Sarımsağıdır. Kansere karşı etkili ve hastalık risklerini indirgeyen madde olan selenyum elementi Taşköprü Sarımsağı dışındaki diğer sarımsaklarda yok denecek kadar azdır. Taşköprü Sarımsağının bir diğer özelliği ise normal sarımsaklara göre daha acıdır.

Beyaz altın 13-20 TL arasında alıcı buluyor

Siyez Bulguru

Meşhur Tosya ürünlerinin başında Siyez Bulguruda gelmektedir. Besin içeriği bakımından en zengin bulgur çeşididir. Tosya’ya geldiğinizde satın almanızı şiddetle tavsiye ederiz. 🙂

siyez bulguru

Tosya Kesesi

Tarihi 400 yıl öncesine dayanan Tosya Kesesi Tosya’nın bir diğer meşhur ürünüdür. Birçok cilt hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Özel ipliklerin dokumasıyla üretilir.

tosya kesesi

tosya kesesi

Dokumalar

Kastamonu dokumacılığının  tarihi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. “Sarı Kıvrak” olarak bilinen yerli dokuma yöresel bir dokuma ürünüdür. Diğer Meşhur Tosya dokumalarına örnek verecek olursak; selalmaz bez, çarşaf bağ, Cide sarı yazması yerli Tosya halkının emeklerinin sunduğu dokumalardır.

tosya dokumatosya dokuma

Pastırma

En büyük özelliği güneşte kurutularak üretilmesidir. Bu eşsiz lezzetin üretimi her yıl güz ayına doğru yapılır. Tuz ve baharat harcına bulanmış pastırmalar, güneşin sıcaklığına ve rüzgâra bırakılarak pişirilir.

tosya pastırma

40 yıllık üretim deneyimine sahip DİŞLİLER PİRİNÇ Kastamonu’nun bereketli toprakları olan Tosya’da Meşhur Tosya ürünlerinin üretimi yapmaktadır. Tamamen organik ve doğal ürünleriyle Kastamonu’da ön plana çıkan Dişliler Pirinç bugün Türkiye’nin her iline ürünlerini göndermektedir.

DOĞAL VE ORGANİK ÜRÜNLERİMİZİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

MEŞHUR TOSYA PİRİNCİ SİPARİŞİ VERMEK İÇİN HEMEN TIKLAYINIZ.

SARIKILÇIK PİRİNCİ VE ÖZELLİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir